IXFK32N100X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFK32N100X
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 32A TO264
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Feature :
Supplier Device Package :
TO-264
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Transistor Type :
1 N-Channel
FET Type :
N-Channel
Series :
HiPerFET™
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
MOSFET
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Polarity :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation (Max) :
890W (Tc)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130nC @ 10V
Package :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Number of Channels :
1 Channel
IXYS
Power Dissipation-Max :
890W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 4mA
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±30V
Subcategory :
MOSFETs
RoHS :
Details
Product Category :
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
IXFK32
Rise Time :
12 ns
Factory Lead Time :
19 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4075pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
220m Ω @ 16A, 10V
Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Tradename :
HiPerFET
Brand :
IXYS
Channel Mode :
Enhancement
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Datasheets
IXFK32N100X
Littelfuse IXFK32N100X
N-Channel Tube 220m Ω @ 16A, 10V ±30V 4075pF @ 25V 130nC @ 10V 1000V TO-264-3, TO-264AA
IXFK32N100X Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 4075pF @ 25V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 1000V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXFK32N100X Features
a 1000V drain to source voltage (Vdss)