IXFK220N15P
Mfr.Part #
IXFK220N15P
Description
MOSFET N-CH 150V 220A TO264AA
Stock
23
In Stock :
23
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
220A Tc
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Height :
26.16 mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Product Type :
MOSFET
Power Dissipation (Max) :
1250W (Tc)
TO-264AA
ECCN Code :
EAR99
Tradename :
HiPerFET
Product Category :
MOSFET
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 8mA
Power Dissipation-Max :
1250W Tc
Base Product Number :
IXFK220
JESD-609 Code :
e1
Power Dissipation-Max (Abs) :
1250 W
FET Feature :
Mounting Style :
Through Hole
Supplier Device Package :
TO-264AA (IXFK)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Input Capacitance :
15.4 nF
Width :
5.13 mm
Drain-source On Resistance-Max :
0.009Ohm
Mounting Type :
Number of Channels :
1 Channel
Transistor Polarity :
Series :
HiPerFET™, PolarP2™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
600A
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
220 A
DRAIN
Max Power Dissipation :
1.25 kW
Terminal Position :
Single
Transistor Type :
1 N-Channel
IXYS
DS Breakdown Voltage-Min :
150V
Mount :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Factory Lead Time :
30 Weeks
Rise Time :
28 ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
19.96 mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
15400pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
220A
Product Status :
Active
Published :
2011
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
162nC @ 10V
FET Type :
Type :
Polar Power MOSFET HiPerFET
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9m Ω @ 500mA, 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Channel Mode :
Enhancement
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Brand :
IXYS
Rds On Max :
9 mΩ
Datasheets
IXFK220N15P
Littelfuse IXFK220N15P
N-Channel Tube 9m Ω @ 500mA, 10V ±20V 15400pF @ 25V 162nC @ 10V 150V TO-264-3, TO-264AA
IXFK220N15P Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 3000 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 15400pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 220 A.There is a peak drain current of 600A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 150V, it should remain above the 150V level.The transistor must receive a 150V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXFK220N15P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ
a continuous drain current (ID) of 220A
based on its rated peak drain current 600A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)