IPB180P04P4L02ATMA2
Mfr.Part #
IPB180P04P4L02ATMA2
Description
MOSFET P-CH 40V 180A TO263-7
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
IPB180
Product Type :
MOSFET
Package Type :
D2PAK-7
Power Dissipation :
150W
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.4mOhm @ 100A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
18700 pF @ 25 V
Series :
OptiMOS?-P2
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 410μA
Transistor Type :
1 P-Channel
Number of Channels :
1 Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
286 nC @ 10 V
Channel Type :
P
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
180A (Tc)
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
7
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Transistor Polarity :
P-Channel
Power Dissipation (Max) :
150W (Tc)
RoHS :
Details
Rise Time :
28 ns
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Continuous Drain Current Id :
180A
Brand :
FET Feature :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V