IPB100N04S4H2ATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB100N04S4H2ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Single
Halogen Free :
Halogen Free
Mounting Type :
Surface Mount
Drain-source On Resistance-Max :
0.0024Ohm
Max Dual Supply Voltage :
40V
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
FET Type :
N-Channel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Gull wing
Series :
OptiMOS™
Number of Elements :
1
Turn-Off Delay Time :
19 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 70μA
Fall Time (Typ) :
21 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
115W Tc
Avalanche Energy Rating (Eas) :
280 mJ
Turn On Delay Time :
18 ns
Mount :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.4m Ω @ 100A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90nC @ 10V
Number of Pins :
3
Package / Case :
Rise Time :
13ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7180pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
100A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Published :
Infineon Technologies IPB100N04S4H2ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.4m Ω @ 100A, 10V ±20V 7180pF @ 25V 90nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB100N04S4H2ATMA1 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 280 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 7180pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 100A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.When the device is turned off, a turn-off delay time of 19 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 400A.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 18 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.With 40V power, it supports a dual voltage supply of up to maximum.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IPB100N04S4H2ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 280 mJ
a continuous drain current (ID) of 100A
the turn-off delay time is 19 ns
based on its rated peak drain current 400A.