IPB160N04S2L03ATMA2
Mfr.Part #
IPB160N04S2L03ATMA2
Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Continuous Drain Current (ID) :
160A
Number of Pins :
7
Turn On Delay Time :
20 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
Gull wing
Rise Time :
51ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
810 mJ
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Power Dissipation :
300W
Number of Terminations :
6
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Series :
Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Power Dissipation-Max :
300W Tc
SILICON
Fall Time (Typ) :
30 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Halogen Free :
Halogen Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Max Dual Supply Voltage :
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
160A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
640A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G6
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6000pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
230nC @ 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.7m Ω @ 80A, 10V
Case Connection :
DRAIN
Infineon Technologies IPB160N04S2L03ATMA2
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.7m Ω @ 80A, 10V ±20V 6000pF @ 15V 230nC @ 5V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
IPB160N04S2L03ATMA2 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 810 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 6000pF @ 15V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 160A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=40V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 40V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 75 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 640A.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 20 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.With 40V power, it supports a dual voltage supply of up to maximum.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 4.5V 10V volts (4.5V 10V).
IPB160N04S2L03ATMA2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 810 mJ
a continuous drain current (ID) of 160A
a drain-to-source breakdown voltage of 40V voltage
the turn-off delay time is 75 ns
based on its rated peak drain current 640A.