IPB156N22NFDATMA1
Mfr.Part #
IPB156N22NFDATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 220V 72A TO263-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 270μA
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6930pF @ 110V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Vgs (Max) :
±20V
DRAIN
DS Breakdown Voltage-Min :
220V
Series :
OptiMOS™FD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
400 mJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
288A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
220V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package / Case :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
72A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drain-source On Resistance-Max :
0.0156Ohm
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
15.6m Ω @ 50A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
87nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
72A Tc
Datasheets
IPB156N22NFDATMA1
Infineon Technologies IPB156N22NFDATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 15.6m Ω @ 50A, 10V ±20V 6930pF @ 110V 87nC @ 10V 220V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB156N22NFDATMA1 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 400 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 6930pF @ 110V.The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 72A.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 288A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 220V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 220V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IPB156N22NFDATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 400 mJ
based on its rated peak drain current 288A.
a 220V drain to source voltage (Vdss)