IPB136N08N3 G
Mfr.Part #
IPB136N08N3 G
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 80V 45A D2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 33μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Published :
Drain-source On Resistance-Max :
0.0136Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1730pF @ 40V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Power Dissipation-Max :
79W Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13.6m Ω @ 45A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
OptiMOS™
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
180A
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
4
Case Connection :
DRAIN
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Single
Package / Case :
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
45A Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
80V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
45A
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Finish :
MATTE TIN
Qualification Status :
Not Qualified
Avalanche Energy Rating (Eas) :
50 mJ
Datasheets
IPB136N08N3 G
Infineon Technologies IPB136N08N3 G
N-Channel Tape & Reel (TR) 13.6m Ω @ 45A, 10V ±20V 1730pF @ 40V 25nC @ 10V 80V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB136N08N3 G Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 50 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1730pF @ 40V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 45A.A maximum pulsed drain current of 180A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 80V.In order to operate this transistor, a voltage of 80V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (6V 10V).
IPB136N08N3 G Features
the avalanche energy rating (Eas) is 50 mJ
based on its rated peak drain current 180A.
a 80V drain to source voltage (Vdss)