IPB120N04S3-02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB120N04S3-02
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Additional Feature :
ULTRA LOW RESISTANCE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs (Max) :
±20V
ECCN Code :
EAR99
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
120A
Drain-source On Resistance-Max :
0.0023Ohm
Qualification Status :
Not Qualified
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
210nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
DRAIN
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
480A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
14300pF @ 25V
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2m Ω @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 230μA
Series :
OptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Published :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
4
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1880 mJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Datasheets
IPB120N04S3-02
Infineon Technologies IPB120N04S3-02
N-Channel Tape & Reel (TR) 2m Ω @ 80A, 10V ±20V 14300pF @ 25V 210nC @ 10V 40V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB120N04S3-02 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1880 mJ.A device's maximum input capacitance is 14300pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 120A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 480A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 40V.To operate this transistor, you need to apply a 40V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IPB120N04S3-02 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1880 mJ
based on its rated peak drain current 480A.
a 40V drain to source voltage (Vdss)