IPB110N20N3LFATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB110N20N3LFATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 88A TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Type :
N-Channel
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11m Ω @ 88A, 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
11A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
88A Tc
Series :
OptiMOS™ 3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
650pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
76nC @ 10V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
DRAIN
Surface Mount :
yes
Number of Elements :
1
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.011Ohm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
560 mJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.2V @ 260μA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
352A
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V