FQPF9N25CT
Mfr.Part #
FQPF9N25CT
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 250V 8.8A TO220F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8.8A Tc
Pin Count :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
285 mJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Qualification Status :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Series :
QFET®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
38W Tc
Number of Elements :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.43Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
Vgs (Max) :
±30V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Surface Mount :
No
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8.8A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
35.2A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
710pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
430m Ω @ 4.4A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
FQPF9N25CT
onsemi FQPF9N25CT
N-Channel 430m Ω @ 4.4A, 10V ±30V 710pF @ 25V 35nC @ 10V 250V TO-220-3 Full Pack
FQPF9N25CT Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 285 mJ.A device's maximal input capacitance is 710pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.In this device, the drain current is 8.8A, which is the maximum continuous current the device can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 35.2A, which is its maximum rated peak drain current.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 250V.This transistor requires a 250V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
FQPF9N25CT Features
the avalanche energy rating (Eas) is 285 mJ
based on its rated peak drain current 35.2A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)