FQPF10N20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQPF10N20
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 6.8A TO220F
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
QFET®
Case Connection :
Isolated
Lead Free :
Lead Free
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation :
38W
Continuous Drain Current (ID) :
9.5A
Number of Pins :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Length :
10.16mm
Width :
4.7mm
Transistor Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Vgs (Max) :
±30V
Radiation Hardening :
No
Weight :
2.27g
Mount :
Through Hole
Threshold Voltage :
4V
Fall Time (Typ) :
72 ns
Power Dissipation-Max :
38W Tc
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
4 Weeks
Rise Time :
92ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
360m Ω @ 4.75A, 10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Element Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn-Off Delay Time :
70 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Height :
9.19mm
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9.5A Tc