FQPF10N50CF
Mfr.Part #
FQPF10N50CF
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 500V 10A TO220F
Manufacturer :
onsemi
Series :
FRFET®
Lead Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Current Rating :
10A
Rise Time :
80ns
Fall Time (Typ) :
80 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
610mOhm
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Vgs (Max) :
±30V
Voltage - Rated DC :
500V
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Turn On Delay Time :
29 ns
Packaging :
Tube
Published :
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
48W Tc
Turn-Off Delay Time :
141 ns
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation :
48W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
610m Ω @ 5A, 10V
Number of Terminations :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
56nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2096pF @ 25V
Datasheets
FQPF10N50CF
onsemi FQPF10N50CF
N-Channel Tube 610m Ω @ 5A, 10V ±30V 2096pF @ 25V 56nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FQPF10N50CF Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2096pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 10A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 500V and VGS=500V, so the drain-source breakdown voltage is 500V in this case.It is [141 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 40A.A turn-on delay time of 29 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
FQPF10N50CF Features
a continuous drain current (ID) of 10A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 141 ns
based on its rated peak drain current 40A.