FQPF9N25
Mfr.Part #
FQPF9N25
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 250V 6.7A TO220F
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Element Material :
SILICON
Length :
10.16mm
Weight :
2.27g
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
710pF @ 25V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rise Time :
85ns
Lead Free :
Lead Free
Case Connection :
Isolated
Height :
9.19mm
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
No
Resistance :
430mOhm
Transistor Application :
SWITCHING
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mount :
Through Hole
Fall Time (Typ) :
65 ns
Vgs (Max) :
±30V
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
250V
Power Dissipation-Max :
38W Tc
ECCN Code :
EAR99
Turn On Delay Time :
15 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8.8A Tc
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Turn-Off Delay Time :
90 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Factory Lead Time :
5 Weeks
Drain to Source Breakdown Voltage :
250V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Element Configuration :
Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
285 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
430m Ω @ 4.4A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
8.8A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
N-Channel
Number of Pins :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Power Dissipation :
38W
Packaging :
Tube
Width :
4.7mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Current Rating :
8.8A
Datasheets
FQPF9N25
Fairchild Semiconductor FQPF9N25
N-Channel Tube 430m Ω @ 4.4A, 10V ±30V 710pF @ 25V 35nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FQPF9N25C Description
FQPF9N25C Features
  • 8.8A, 250V, RDS(on) = 430mΩ(Max.) @VGS = 10 V, ID = 4.4A
  • Low gate charge ( Typ. 26.5nC)
  • Low Crss ( Typ. 45.5pF)
  • 100% avalanche tested