FQPF7N20L
Mfr.Part #
FQPF7N20L
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 200V 5A TO220F
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Tube
Drain-source On Resistance-Max :
0.75Ohm
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Transistor Application :
SWITCHING
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
20A
Pin Count :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
5A
Pbfree Code :
yes
FET Type :
N-Channel
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Power Dissipation-Max :
37W Tc
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Avalanche Energy Rating (Eas) :
73 mJ
Surface Mount :
No
Terminal Position :
Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
9nC @ 5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
QFET®
Number of Terminations :
3
Qualification Status :
COMMERCIAL
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
500pF @ 25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
750m Ω @ 2.5A, 10V
Datasheets
FQPF7N20L
Fairchild Semiconductor FQPF7N20L
N-Channel Tube 750m Ω @ 2.5A, 10V ±20V 500pF @ 25V 9nC @ 5V 200V TO-220-3 Full Pack
FQPF7N20L Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 73 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 500pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 5A.Peak drain current is 20A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 200V.For this transistor to work, a voltage 200V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (5V 10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQPF7N20L Features
the avalanche energy rating (Eas) is 73 mJ
based on its rated peak drain current 20A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)