FQPF3N30
Mfr.Part #
FQPF3N30
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 300V 1.95A TO220F
Manufacturer :
onsemi
1 (Unlimited)
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
230pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.2 Ω @ 980mA, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Packaging :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.95A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
7nC @ 10V
Vgs (Max) :
±30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Power Dissipation-Max :
20W Tc
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Datasheets
FQPF3N30
onsemi FQPF3N30
N-Channel Tube 2.2 Ω @ 980mA, 10V ±30V 230pF @ 25V 7nC @ 10V 300V TO-220-3 Full Pack
FQPF3N30 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 230pF @ 25V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 300V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
FQPF3N30 Features
a 300V drain to source voltage (Vdss)