FQPF27N25T
Mfr.Part #
FQPF27N25T
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 250V 14A TO220F
Manufacturer :
onsemi
QFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
110mOhm @ 7A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
65nC @ 10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2450pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Supplier Device Package :
TO-220F
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
55W Tc
Datasheets
FQPF27N25T
onsemi FQPF27N25T
N-Channel Tube 110mOhm @ 7A, 10V ±30V 2450pF @ 25V 65nC @ 10V 250V TO-220-3 Full Pack
FQPF27N25T Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 2450pF @ 25V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 250V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQPF27N25T Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)