FQPF15P12
Mfr.Part #
FQPF15P12
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET P-CH 120V 15A TO220F
Stock
112
In Stock :
112
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120V
Drain to Source Breakdown Voltage :
-120V
Power Dissipation :
41W
Series :
QFET®
Power Dissipation-Max :
41W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
FET Type :
P-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Width :
4.9mm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Fall Time (Typ) :
80 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38nC @ 10V
Current Rating :
-15A
EAR99
Length :
10.36mm
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Turn On Delay Time :
15 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1100pF @ 25V
Number of Terminations :
3
Vgs (Max) :
±30V
3
Height :
16.07mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rise Time :
100ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
200m Ω @ 7.5A, 10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Lead Free
Case Connection :
Isolated
Drain-source On Resistance-Max :
0.2Ohm