DEJE3E2472ZN2A
Mfr.Part #
DEJE3E2472ZN2A
Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Depth :
4mm
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitance :
4700pF
Length :
11mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
-20% +80%
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
DEJE3E2472ZN2A
Murata Electronics DEJE3E2472ZN2A
DEJ 4700pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DEJE3E2472ZN2A Overview
Programs on this device are of 0.433Dia 11.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with E being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEJE3E2472ZN2A Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm