DEJE3E2102ZC3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEJE3E2102ZC3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Diameter :
600 µm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1000pF
Depth :
4mm
Length :
7mm
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Style :
Straight
Tolerance :
-20% +80%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Temperature Characteristics Code :
E
Composition :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Series :
DEJ
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Multilayer :
No
Datasheets
DEJE3E2102ZC3B
Murata Electronics DEJE3E2102ZC3B
DEJ 1000pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.276Dia 7.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DEJE3E2102ZC3B Overview
A program's size/dimension is 0.276Dia 7.00mm for this device.Its coefficient is E and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
DEJE3E2102ZC3B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm