DEJE3E2472ZA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEJE3E2472ZA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
4700pF
Lead Diameter :
600 µm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
No
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
E
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Series :
DEJ
Mount :
Through Hole
Tolerance :
-20% +80%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
E
Length :
11mm
Depth :
4mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DEJE3E2472ZA3B
Murata Electronics DEJE3E2472ZA3B
DEJ 4700pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DEJE3E2472ZA3B Overview
Programs on this device are of 0.433Dia 11.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with E being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEJE3E2472ZA3B Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm