DE6E3KJ472MB3B
Mfr.Part #
DE6E3KJ472MB3B
Description
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL
Stock
272
In Stock :
272
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
4700pF
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated :
300VAC
Length :
12mm
Tolerance :
±20%
Width :
7mm
Applications :
Safety, Automotive
Feature :
High Voltage
Terminal Pitch :
7.5mm
Size Code :
4728
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
DE6E3KJ472MB3B
Murata Electronics DE6E3KJ472MB3B
KJ 4700pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6E3KJ472MB3B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm.This coefficient equals E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
DE6E3KJ472MB3B Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm