DE6E3KJ102MA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE6E3KJ102MA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 300VAC RADIAL
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Feature :
High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
KJ
Voltage - Rated :
300VAC
Packaging :
Bulk
Applications :
Safety, Automotive
Package / Case :
Radial, Disc
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
E
Temperature Coefficient :
E
Factory Lead Time :
10 Weeks
Multilayer :
No
Composition :
Ceramic
Capacitance :
1000pF
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Style :
Formed Leads
HTS Code :
Depth :
7mm
Ratings :
AEC-Q200, X1, Y2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
2828
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
DE6E3KJ102MA3B
Murata Electronics DE6E3KJ102MA3B
KJ 1000pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc