DE6E3KJ102MB3B
Mfr.Part #
DE6E3KJ102MB3B
Description
CAP CER 1000PF 300VAC RADIAL
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
300VAC
Voltage - Rated AC :
300V
Width :
7mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
7mm
Through Hole
Feature :
High Voltage
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Datasheets
DE6E3KJ102MB3B
Murata Electronics DE6E3KJ102MB3B
KJ 1000pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6E3KJ102MB3B Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is E.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
DE6E3KJ102MB3B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm