DE6E3KJ152MB3B
Mfr.Part #
DE6E3KJ152MB3B
Description
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL
Voltage - Rated AC :
300V
Packaging :
Bulk
Formed Leads
Voltage - Rated :
300VAC
Width :
7mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
1500pF
No
Terminal Pitch :
7.5mm
Applications :
Safety, Automotive
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Formed Leads
Length :
8mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
DE6E3KJ152MB3B
Murata Electronics DE6E3KJ152MB3B
KJ 1500pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6E3KJ152MB3B Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DE6E3KJ152MB3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm