DE6E3KJ152MA3B
Mfr.Part #
DE6E3KJ152MA3B
Description
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
7mm
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Terminations :
2
Length :
8mm
Voltage - Rated :
300VAC
Packaging :
Bulk
10 Weeks
Feature :
High Voltage
Datasheets
DE6E3KJ152MA3B
Murata Electronics DE6E3KJ152MA3B
KJ 1500pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6E3KJ152MA3B Overview
Programs on this device are of 0.315Dia 8.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with E being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE6E3KJ152MA3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm