TM3C685K020CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3C685K020CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 20V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Leakage Current :
1.4µA
Dissipation Factor :
6 %
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
6mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
High Reliability
Published :
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Case Code (Imperial) :
Manufacturer Size Code :
C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Ripple Current :
240mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Weight :
149.997327mg
Case Code (Metric) :
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
20V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
6.8μF