TM3C106K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3C106K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
6mm
Height :
2.5mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Leakage Current :
1.6μA
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Reliability
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Ripple Current :
250mA
Polarity :
POLARIZED
Weight :
149.997327mg
Manufacturer Size Code :
C
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
6 %
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Bulk
Depth :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
10μF
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm