TM3C106K016HBA
Mfr.Part #
TM3C106K016HBA
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 2312
Surface Mount
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
2.5mm
Length :
6mm
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Number of Terminations :
2
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
POLARIZED
Published :
Capacitance :
10μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm