TM3C476K6R3CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3C476K6R3CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mount :
Surface Mount
Weight :
149.997327mg
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Case Code (Metric) :
Feature :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Length :
6mm
Dissipation Factor :
6 %
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Leakage Current :
2.8µA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
C
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
47μF
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Ripple Current :
280mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm