TM3C476K016HBA
Mfr.Part #
TM3C476K016HBA
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2312
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Polarity :
POLARIZED
Published :
JESD-609 Code :
e3
High Reliability
Voltage - Rated DC :
16V
Type :
Molded
REACH SVHC :
Unknown
Height :
2.5mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
6mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
47μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm