TM3C476K016CBA
Mfr.Part #
TM3C476K016CBA
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2312
Tantalum Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Leakage Current :
7.5µA
Dissipation Factor :
6 %
Ripple Current :
330mA
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Depth :
3.2mm
Manufacturer Size Code :
C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Height :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
6mm
Capacitance :
47μF