TM3C475K020CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3C475K020CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Length :
6mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Feature :
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm
Leakage Current :
900nA
Type :
Molded
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
C
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
220mA
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
20V
Weight :
149.997327mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
2.5mm