TM3C226K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3C226K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 16V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.5mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Reliability
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Leakage Current :
3.5μA
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
3.2mm
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
280mA
Dissipation Factor :
6 %
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Capacitance :
22µF
Voltage - Rated :
16V