T52M1107M035C0100
Mfr.Part #
T52M1107M035C0100
Manufacturer
Vishay Polytech
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Description
T52M1107M035C0100
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Features :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
T52
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
ESR :
100 MOhms
Capacitance :
100 uF
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Type :
Low ESR Surface Mount Chip Capacitor
Voltage - Rated :
35 V
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
6 mm
Ratings :
Ripple Current :
1.284 A
RoHS :
Details
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Tolerance :
20 %
Leakage Current :
350 uA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.287 L x 0.236 W (7.30mm x 6.00mm)
Tradename :
vPolyTan
Length :
7.3 mm
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Lead Spacing :
Height :
2 mm