T52M1107M035C0055
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T52M1107M035C0055
Manufacturer
Vishay Polytech
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Datasheet
Download
Description
T52107M035M12T0055
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
35 V
Length :
7.3 mm
Product Status :
Obsolete
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS :
Details
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Leakage Current :
350 uA
Packaging :
MouseReel
Tradename :
vPolyTan
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Width :
6 mm
Ripple Current :
1.732 A
Manufacturer Size Code :
M1
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ESR :
55 mOhms
Type :
High Reliability Tantalum Capacitors
Product Length :
7.3 mm
Features :
GENERAL PURPOSE
Height :
2 mm
Capacitance :
100 uF
Qualification :
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size / Dimension :
0.287 L x 0.236 W (7.30mm x 6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Capacitance Tolerance :
20%
Product Width :
7.3 x 6 x 2 mm
Series :
T52
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Ratings :
Tolerance :
20 %
Product Height :
2mm