IXTP32N65X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTP32N65X
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 32A TO220-3
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Product Type :
MOSFET
Base Product Number :
IXTP32
Rise Time :
49 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
FET Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
15 Weeks
Configuration :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Transistor Polarity :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
54nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package :
Tube
Channel Mode :
Enhancement
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
MOSFETs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2205pF @ 25V
IXYS
Packaging :
Tube
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Brand :
IXYS
Vgs (Max) :
±30V
Published :
Mount :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
135m Ω @ 16A, 10V
Tradename :
HiPerFET
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
MOSFET
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS :
Details
Series :
Mounting Style :
Through Hole
Number of Channels :
1 Channel
Mounting Type :
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Datasheets
IXTP32N65X
Littelfuse IXTP32N65X
N-Channel Tube 135m Ω @ 16A, 10V ±30V 2205pF @ 25V 54nC @ 10V 650V TO-220-3
IXTP32N65X Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 2205pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 32A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 650V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXTP32N65X Features
a continuous drain current (ID) of 32A
a 650V drain to source voltage (Vdss)