IXTP20N65X
Mfr.Part #
IXTP20N65X
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 650V 20A TO220
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Power Dissipation-Max :
320W Tc
IXYS Corporation
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Vgs (Max) :
±30V
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
320W (Tc)
Supplier Device Package :
TO-220
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Mount :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
210m Ω @ 10A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Base Product Number :
IXTP20
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1390pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
IXTP20N65X
Littelfuse IXTP20N65X
N-Channel Tube 210m Ω @ 10A, 10V ±30V 1390pF @ 25V 35nC @ 10V 650V TO-220-3
IXTP20N65X Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 1390pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 20A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 650V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXTP20N65X Features
a continuous drain current (ID) of 20A
a 650V drain to source voltage (Vdss)