IXTP14N60P
Mfr.Part #
IXTP14N60P
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO220AB
Stock
30
In Stock :
30
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
3
Series :
PolarHV™
Package Shape :
RECTANGULAR
Drain-source On Resistance-Max :
0.55Ohm
Vgs (Max) :
±30V
Published :
2008
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
IXYS Corporation
Continuous Drain Current (ID) :
7A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
24 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
TO-220 Isolated Tab
Power Dissipation-Max :
75W Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
42A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation (Max) :
75W (Tc)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
36nC @ 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
FET Feature :
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
900 mJ
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Package / Case :
Mount :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Power Dissipation-Max (Abs) :
75 W
Number of Terminals :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
550m Ω @ 7A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2500pF @ 25V
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7A Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Base Product Number :
IXTP14
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Datasheets
IXTP14N60P
Littelfuse IXTP14N60P
N-Channel Tube 550m Ω @ 7A, 10V ±30V 2500pF @ 25V 36nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
IXTP14N60PM Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 900 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2500pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 7A.7A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 42A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 600V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 600V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTP14N60PM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 900 mJ
a continuous drain current (ID) of 7A
based on its rated peak drain current 42A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)