IXTP110N12T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTP110N12T2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 120V 110A TO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
TO-220-3
Package :
Tube
Supplier Device Package :
TO-220AB
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
FET Feature :
Series :
TrenchT2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A Tc
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
120nC @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6570pF @ 25V
Vgs (Max) :
±20V
IXYS Corporation
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120V
Power Dissipation-Max :
517W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
14m Ω @ 55A, 10V
Power Dissipation (Max) :
517W (Tc)
Base Product Number :
IXTP110
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
FET Type :
N-Channel
Datasheets
IXTP110N12T2
Littelfuse IXTP110N12T2
N-Channel Tube 14m Ω @ 55A, 10V ±20V 6570pF @ 25V 120nC @ 10V 120V TO-220-3
IXTP110N12T2 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 6570pF @ 25V.Operating this transistor requires a 120V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXTP110N12T2 Features
a 120V drain to source voltage (Vdss)