IRFB59N10DPBF
Mfr.Part #
IRFB59N10DPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 100V 59A TO220AB
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 200W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Case Connection :
DRAIN
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Continuous Drain Current (ID) :
59A
JESD-609 Code :
e3
Turn-Off Delay Time :
20 ns
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Threshold Voltage :
5.5V
Rise Time :
90ns
Nominal Vgs :
5.5 V
Termination :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Mount :
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
114nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Turn On Delay Time :
16 ns
Packaging :
Tube
Dual Supply Voltage :
100V
Transistor Element Material :
SILICON
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Terminal Position :
Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
HEXFET®
Fall Time (Typ) :
12 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
59A Tc
Current Rating :
59A
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Height :
8.763mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
4.69mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
25m Ω @ 35.4A, 10V
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
200W
Resistance :
25mOhm
Package / Case :
TO-220-3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2450pF @ 25V
Number of Terminations :
3
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Datasheets
IRFB59N10DPBF
Infineon Technologies IRFB59N10DPBF
N-Channel Tube 25m Ω @ 35.4A, 10V ±30V 2450pF @ 25V 114nC @ 10V TO-220-3