IRFB38N20DPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRFB38N20DPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IRFB38N20 - 12V-300V N-CHANNEL P
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
47 ns
Mounting Type :
Through Hole
Rise Time :
95ns
Power Dissipation :
320W
Element Configuration :
Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
91nC @ 10V
Recovery Time :
240 ns
Nominal Vgs :
5 V
Mount :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2900pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
38A
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Width :
4.826mm
FET Type :
N-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HEXFET®
REACH SVHC :
No SVHC
Turn On Delay Time :
16 ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
3
Turn-Off Delay Time :
29 ns
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 300W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
43A Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
54m Ω @ 26A, 10V
Height :
9.017mm
Lead Free :
Lead Free
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Resistance :
54Ohm
Packaging :
Tube
Contact Plating :
Tin
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Length :
10.668mm
Threshold Voltage :
5V
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Transistor Application :
SWITCHING
Published :
Package / Case :
TO-220-3
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
1
Dual Supply Voltage :
200V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
460 mJ
Datasheets
IRFB38N20DPBF
Infineon Technologies IRFB38N20DPBF
N-Channel Tube 54m Ω @ 26A, 10V ±20V 2900pF @ 25V 91nC @ 10V TO-220-3
IRFB38N20DPBF Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 460 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2900pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [44A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=200V, the drain-source breakdown voltage is 200V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 29 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 16 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.Electrical devices have threshold voltages at which their operations become active, and this transistor has a threshold voltage of 5V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IRFB38N20DPBF Features
the avalanche energy rating (Eas) is 460 mJ
a continuous drain current (ID) of 44A
a drain-to-source breakdown voltage of 200V voltage
the turn-off delay time is 29 ns
a threshold voltage of 5V