H476R8BYA
Mfr.Part #
H476R8BYA
Description
RES 76.8 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
76.8 Ohms
Package :
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Features :
Pulse Withstanding
Base Product Number :
H4
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Datasheets
H476R8BYA
TE Connectivity AMP Connectors H476R8BYA
76.8 Ohms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,