H4768RBCA
Mfr.Part #
H4768RBCA
Description
RES 768 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
TE Connectivity
Failure Rate :
Resistance :
768 Ohms
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Termination Style :
Tolerance :
±0.1%
Technology :
Size / Dimension :
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)
Length :
10 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Diameter :
3.7 mm
Series :
Holco, Holsworthy
Package :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Product Type :
Metal Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Datasheets
H4768RBCA
TE Connectivity AMP Connectors H4768RBCA
768 Ohms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,