F921C475MAA
Mfr.Part #
F921C475MAA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1206
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
F92
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4.7μF
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Type :
Molded
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
1.6mm
Manufacturer Size Code :
A
Voltage - Rated :
16V
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm