F921A106MBA
Mfr.Part #
F921A106MBA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Polarity :
POLARIZED
F92
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tan Delta :
0.06
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
Leakage Current :
0.001mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Manufacturer Size Code :
B
Capacitance :
10μF
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
F921A106MBA
KYOCERA AVX F921A106MBA
10μF ±20% 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
F921A106MBA Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.001mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
F921A106MBA Features
a leakage current of 0.001mA in this capacitor