F921A226MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F921A226MAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Weight :
16.187578mg
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
Height :
1.1mm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
20%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Capacitance :
22µF
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
10V
Dissipation Factor :
14 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Datasheets
F921A226MAA
22μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR)
F921A226MAA Overview
F921A226MAA Features
the dissipation factor is 14 %