F921C105MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F921C105MAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
16V
Weight :
16.187578mg
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Capacitance :
1μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Width :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.0005mA
Height :
1.1mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
3.2mm