F921A336MBA
Mfr.Part #
F921A336MBA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 33UF 20% 10V 1411
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Tolerance :
±20%
Length :
3.4mm
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
2.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitance :
33μF
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Size Code :
B
Published :
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9Ohm
Datasheets
F921A336MBA
KYOCERA AVX F921A336MBA
33μF ±20% 1.9Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
F921A336MBA Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.9Ohm, also referred to as internal resistance.