F921C225MPA
Mfr.Part #
F921C225MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V 0805
Stock
1
In Stock :
1
Tantalum Capacitors
Series :
F92
Type :
Molded
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
2.2μF
Length :
2mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
P
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Published :
2013
Width :
1.25mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Voltage - Rated :
16V