F921C225MAA
Mfr.Part #
F921C225MAA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V 1206
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
A
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2.2μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm
Width :
1.6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Voltage - Rated :
16V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
F92
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V